philippine flag PHILIPPINE House of Representatives
LegislativeGovernment Officials





executive | house of representative | senate | judicial | political parties


Speaker of the House of Representatives: Prospero C. Nograles (Lakas-CMD, 1st District of Davao City)

Deputy Speakers

a. Luzon: Arnulfo P. Fuentebella (NPC, 3rd District Camarines Sur)
b. Central Luzon: Eric D. Singson (Lakas-CMD, 2nd District Ilocos Sur)
c. Visayas: Raul V. Del Mar (Lakas-CMD/BO-PK, 1st District Cebu City)
d. Central Visayas: Pablo P. Garcia (KAMPI, 2nd District)
e. Mindanao: Simeon A. Datumanong (Lakas-CMD, Lone District Maguindanao)
f. Women: Ma. Amelita C. Villarosa (KAMPI, Lone District Occidental Mindoro)

Majority Floor Leader: Arthur D. Defensor, Sr. (Lakas-CMD, 3rd District Iloilo)
Minority Floor Leader: Ronaldo B. Zamora (PMP, Lone District San Juan City)


DISTRICT REPRESENTATIVES


The term of office of the current members of the House of Representatives will be from June 30, 2007 to June 30, 2010.

Province/City

District

Representative

Party

Term

Abra

Lone

Cecilia S. Seares-Luna

Liberal

1

Agusan del Norte

1st

Jose S. Aquino II

Lakas-CMD

1

 

2nd

Edelmiro A. Amante

KAMPI

1

Agusan del Sur

Lone

Rodolfo G. Plaza

NPC

3

Aklan

Lone

Florencio T. Miraflores

KAMPI

2

Albay

1st

Edcel C. Lagman

Lakas-CMD

2

 

2nd

Al Francis C. Bichara

Nacionalista/GO

1

 

3rd

Reno G. Lim

NPC

1

Antipolo City

1st

Roberto V. Puno

KAMPI

1

 

2nd

Angelito C. Gatlabayan

KAMPI

1

Antique

Lone

Exequiel B. Javier

Lakas-CMD

3

Apayao

Lone

Elias C. Bulut Jr.

NPC

3

Aurora

Lone

Juan Edgardo M. Angara

LDP

2

Bacolod City

Lone

Monico O. Puentevella

Lakas-CMD

3

Baguio City

Lone

Mauricio G. Domogan

Lakas-CMD

3

Basilan

Lone

Wahab M. Akbar[11]

Lakas-CMD

1

Bataan

1st

Herminia B. Roman

Lakas-CMD

1

 

2nd

Albert S. Garcia

KAMPI

2

Batanes

Lone

Carlo Oliver D. Diasnes

KAMPI

1

Batangas

1st

Eileen Ermita-Buhain

Lakas-CMD

3

 

2nd

Hermilando I. Mandanas

Liberal

2

 

3rd

Victoria H. Reyes

Lakas-CMD

3

 

4th

Mark L. Mendoza

NPC

1

Benguet

Lone

Samuel M. Dangwa

Lakas-CMD

3

Biliran

Lone

Glenn A. Chong

Liberal

1

Bohol

1st

Edgardo M. Chatto

Lakas-CMD/NPC

3

 

2nd

Roberto C. Cajes

Lakas-CMD

3

 

3rd

Adam Relson L. Jala

Lakas-CMD

1

Bukidnon

1st

Candido P. Pancrudo Jr.

Lakas-CMD

1

 

2nd

Teofisto D.L. Guingona III

Nacionalista/GO

2

 

3rd

Jose Ma. F. Zubiri III

Lakas-CMD

1

Bulacan

1st

Ma. Victoria Sy-Alvarado

Lakas-CMD

1

 

2nd

Pedro M. Pancho

Lakas-CMD

2

 

3rd

Lorna C. Silverio

Lakas-CMD

3

 

4th

Reylina G. Nicolas

Lakas-CMD

3

Cagayan

1st

Sally S. Ponce Enrile

NPC

1

 

2nd

Florencio L. Vargas

KAMPI

2

 

3rd

Manuel N. Mamba

Liberal

3

Cagayan de Oro City

1st

Rolando A. Uy

independent/GO

1

 

2nd

Rufus B. Rodriguez

PMP/GO

1

Caloocan City

1st

Oscar G. Malapitan

Nacionalista/GO

2

 

2nd

Mary Mitzi L. Cajayon

independent

1

Camarines Norte

Lone

Liwayway Vinzons-Chato

Liberal/GO

1

Camarines Sur

1st

Diosdado Ignacio Jose Maria M. Arroyo

KAMPI

1

 

2nd

Luis R. Villafuerte, Sr.

KAMPI

2

 

3rd

Arnulfo P. Fuentebella

NPC

2

 

4th

Felix R. Alfelor, Jr.

KAMPI/Lakas-CMD

3

Camiguin

Lone

Pedro P. Romualdo

Lakas-CMD

1

Capiz

1st

Antonio A. Del Rosario

Liberal

1

 

2nd

Fredenil H. Castro

Lakas-CMD

3

Catanduanes

Lone

Joseph A. Santiago

NPC

3

Cavite

1st

Joseph Emilio A. Abaya

Liberal

2

 

2nd

Elpidio F. Barzaga, Jr.

KAMPI

1

 

3rd

Jesus Crispin C. Remulla

Lakas-CMD

2

Cebu

1st

Eduardo V. Gullas

KAMPI/1-CEBU

2

 

2nd

Pablo P. Garcia

KAMPI/1-CEBU

1

 

3rd

Pablo John F. Garcia

KAMPI/1-CEBU

1

 

4th

Benhur L. Salimbangon

KAMPI/1-CEBU

1

 

5th

Ramon H. Durano VI

NPC

2

 

6th

Nerissa Corazon Soon-Ruiz

KAMPI/1-CEBU

3

Cebu City

1st

Raul V. del Mar

Lakas-CMD/BO-PK

3

 

2nd

Antonio V. Cuenco

Lakas-CMD/BO-PK/
PROMDI

3

Compostela Valley

1st

Manuel E. Zamora

Lakas-CMD

3

 

2nd

Rommel C. Amatong

Lakas-CMD

1

Cotabato (North)

1st

Emmylou J. Taliño-Mendoza

KAMPI

3

 

2nd

Bernardo F. Piñol, Jr.

Lakas-CMD

1

Davao City

1st

Prospero C. Nograles

Lakas-CMD

3

 

2nd

Vincent J. Garcia

NPC

3

 

3rd

Isidro T. Ungab

PDP-Laban/GO

1

Davao del Norte

1st

Arrel R. Olaño

Lakas-CMD

3

 

2nd

Antonio F. Lagdameo, Jr.

Lakas-CMD

1

Davao del Sur

1st

Marc Douglas C. Cagas IV

Lakas-CMD

1

 

2nd

Franklin P. Bautista

KAMPI

1

Davao Oriental

1st

Nelson L. Dayanghirang

KAMPI

1

 

2nd

Thelma Z. Almario

Lakas-CMD

1

Dinagat Islands

Lone

Glenda B. Ecleo

Lakas-CMD

3

Eastern Samar

Lone

Teodolo M. Coquilla

PMP/GO

1

Guimaras

Lone

Joaquin Carlos Rahman A. Nava

NPC/KAMPI

1

Ifugao

Lone

Solomon R. Chungalao

independent

3

Ilocos Norte

1st

Roque R. Ablan, Jr.

Lakas-CMD

3

 

2nd

Ferdinand R. Marcos, Jr.

KBL/GO

1

Ilocos Sur

1st

Ronald V. Singson

Lakas-CMD

1

 

2nd

Eric D. Singson

Lakas-CMD

3

Iloilo

1st

Janette L. Garin

Lakas-CMD

2

 

2nd

Judy J. Syjuco

Lakas-CMD

2

 

3rd

Arthur D. Defensor, Sr.

Lakas-CMD

3

 

4th

Ferjenel G. Biron

Lakas-CMD

2

 

5th

Niel C. Tupas, Jr.

Liberal/GO/UGAYON

1

Iloilo City

Lone

Raul T. Gonzalez, Jr.

Lakas-CMD

2

Isabela

1st

Rodolfo T. Albano

KAMPI

2

 

2nd

Edwin C. Uy

Lakas-CMD

3

 

3rd

Faustino G. Dy III

NPC

3

 

4th

Giorgidi B. Aggabao

NPC/GO

1

Kalinga

Lone

Manuel S. Agyao

KAMPI

1

La Union

1st

Victor Francisco C. Ortega

Lakas-CMD

1

 

2nd

Tomas M. Dumpit Jr.

KAMPI

1

Laguna

1st

Danilo Ramon S. Fernandez

GO/PDSP

1

 

2nd

Justin Marc S.B. Chipeco

Nacionalista

2

 

3rd

Maria Evita R. Arago

Liberal

1

 

4th

Edgar S. San Luis

independent

1

Lanao del Norte

1st

Vicente F. Belmonte, Jr.

GO

1

 

2nd

Abdullah D. Dimaporo

Lakas-CMD

3

Lanao del Sur

1st

Faysah R.P.M. Dumarpa

Lakas-CMD

3

 

2nd

Pangalian M. Balindong

Lakas-CMD

1

Las Piñas City

Lone

Cynthia A. Villar

Nacionalista

3

Leyte

1st

Ferdinand Martin G. Romualdez

KAMPI

1

 

2nd

Trinidad G. Apostol

Lakas-CMD

3

 

3rd

Andres D. Salvacion Jr.

PDSP

1

 

4th

Eufrocino C. Codilla, Sr.

Lakas-CMD

3

 

5th

Carmen L. Cari

Lakas-CMD

3

Maguindanao

Lone

Simeon A. Datumanong

Lakas-CMD

3

Makati City

1st

Teodoro L. Locsin, Jr.

PDP-Laban/GO

3

 

2nd

Mar-Len Abigail S. Binay

PDP-Laban/GO

1

Malabon City-
Navotas City

Lone

Alvin S. Sandoval

independent

1

Mandaluyong City

Lone

Neptali A. Gonzales II

Lakas-CMD

1

Manila

1st

Benjamin D.R. Asilo

PDP-Laban/GO

1

 

2nd

Jaime C. Lopez

Lakas-CMD

3

 

3rd

Maria Zenaida B. Angping

NPC

1

 

4th

Maria Theresa B. David

KAMPI

1

 

5th

Amado S. Bagatsing

KAMPI

1

 

6th

Bienvenido M. Abante, Jr.

Lakas-CMD

2

Marikina City

1st

Marcelino R. Teodoro

Lakas-CMD

1

 

2nd

Del R. De Guzman

Lakas-CMD

3

Marinduque

Lone

Carmencita O. Reyes

Lakas-CMD

1

Masbate

1st

Narciso R. Bravo, Jr.

KAMPI

2

 

2nd

Antonio T. Kho

Lakas-CMD

1

 

3rd

Rizalina L. Seachon-Lanete

NPC

2

Misamis Occidental

1st

Marina P. Clarete

KAMPI

1

 

2nd

Herminia D. Ramiro

Lakas-CMD

3

Misamis Oriental

1st

Danilo P. Lagbas

Lakas-CMD

2

 

2nd

Yevgeny Vicente B. Emano

Lakas-CMD

1

Mountain Province

Lone

Victor S. Dominguez[12]

KAMPI

2

Muntinlupa City

Lone

Rozzano Rufino B. Biazon

Liberal/GO

3

Negros Occidental

1st

Julio A. Ledesma IV

Lakas-CMD

1

 

2nd

Alfredo D. Marañon III

KAMPI

2

 

3rd

Jose Carlos V. Lacson

Lakas-CMD/UNA

3

 

4th

Jeffrey P. Ferrer

NPC

1

 

5th

Ignacio T. Arroyo, Jr.

KAMPI/UNA

2

 

6th

Genaro M. Alvarez, Jr.

NPC

1

Negros Oriental

1st

Jocelyn Sy-Limkaichong

Lakas-CMD

1

 

2nd

George P. Arnaiz

NPC

1

 

3rd

Pryde Henry A. Teves

Lakas-CMD

1

Northern Samar

1st

Paul R. Daza

Liberal

1

 

2nd

Emil L. Ong

Lakas-CMD

1

Nueva Ecija

1st

Eduardo Nonato N. Joson

independent/BALANE

1

 

2nd

Joseph Gilbert F. Violago

Lakas-CMD

1

 

3rd

Czarina D. Umali

Lakas-CMD

1

 

4th

Rodolfo W. Antonino

KAMPI/BALANE

2

Nueva Vizcaya

Lone

Carlos M. Padilla

Nacionalista/GO/
Abante

1

Occidental Mindoro

Lone

Ma. Amelita C. Villarosa

KAMPI

2

Oriental Mindoro

1st

Rodolfo G. Valencia

Liberal

2

 

2nd

Alfonso V. Umali Jr.

Liberal

3

Palawan

1st

Antonio C. Alvarez

KAMPI

2

 

2nd

Abraham Kahlil B. Mitra

NPC

3

Pampanga

1st

Carmelo F. Lazatin

Lakas-CMD

1

 

2nd

Juan Miguel M. Arroyo

Lakas-CMD

2

 

3rd

Aurelio D. Gonzales, Jr.

KAMPI

1

 

4th

Anna York P. Bondoc

Nacionalista

2

Pangasinan

1st

Arthur F. Celeste

KAMPI/Lakas-CMD/
NPC

2

 

2nd

Victor F. Agbayani

Lakas-CMD

1

 

3rd

Ma. Rachel J. Arenas

Lakas-CMD

1

 

4th

Jose C. de Venecia, Jr.

independent[13]

3

 

5th

Marcos O. Cojuangco

NPC

3

 

6th

Conrado M. Estrella III

NPC

3

Parañaque City

1st

Eduardo C. Zialcita

Lakas-CMD

3

 

2nd

Roilo S. Golez

independent/GO

2

Pasay City

Lone

Jose Antonio F. Roxas

GO/LDP

1

Pasig City

Lone

Roman T. Romulo

KAMPI

1

Quezon

1st

Wilfrido Mark C. Enverga

KAMPI

1

 

2nd

Proceso J. Alcala

Liberal

2

 

3rd

Danilo E. Suarez

KAMPI

2

 

4th

Lorenzo R. Tanada III

Liberal

2

Quezon City

1st

Vincent P. Crisologo

Lakas-CMD

2

 

2nd

Mary Ann L. Susano

Lakas-CMD

2

 

3rd

Matias V. Defensor, Jr.

Lakas-CMD

2

 

4th

Nanette Castelo-Daza

Lakas-CMD

3

Quirino

Lone

Junie E. Cua

KAMPI

3

Rizal

1st

Michael John R. Duavit

NPC

3

 

2nd

Adeline Rodriguez-Zaldarriaga

NPC/GO

1

Romblon

Lone

Eleandro Jesus F. Madrona

Lakas-CMD

1

Samar (Western)

1st

Reynaldo S. Uy

Lakas-CMD

3

 

2nd

Sharee Ann S. Tan

Lakas-CMD/KAMPI

1

San Jose del Monte City

Lone

Arturo C. Robes

KAMPI

1

San Juan City

Lone

Ronaldo B. Zamora

PMP

3

Sarangani

Lone

Erwin L. Chiongbian

Lakas-CMD/SARRO

3

Shariff Kabunsuan

Lone

Didagen P. Dilangalen

PMP/GO

1

Siquijor

Lone

Orlando B. Fua

Lakas-CMD

1

Sorsogon

1st

Salvador H. Escudero III

GO

1

 

2nd

Jose G. Solis

KAMPI

3

South Cotabato

1st

Darlene R. Antonino-Custodio

NPC/GO/AIM

3

 

2nd

Arthur Y. Pingoy, Jr.

NPC

3

Southern Leyte

Lone

Roger G. Mercado

Lakas-CMD/KAMPI

2

Sultan Kudarat

1st

Datu Pax S. Mangudadatu

KAMPI/Lakas-CMD

1

 

2nd

Arnold F. Go

KAMPI/PTM

1

Sulu

1st

Yusoph H. Jikri

PDSP/Lakas-CMD

1

 

2nd

Munir M. Arbison

Lakas-CMD

3

Surigao del Norte

1st

Francisco T. Matugas

KAMPI/Padajon

1

 

2nd

Guillermo A. Romarate, Jr.

KAMPI/Padajon

1

Surigao del Sur

1st

Philip A. Pichay

Lakas-CMD

1

 

2nd

Florencio C. Garay

GO

1

Taguig City

Lone

Henry M. Dueñas, Jr.

Lakas-CMD/KDT

1

Taguig City-Pateros

Lone

Ma. Laarni L. Cayetano

Nacionalista/GO

1

Tarlac

1st

Monica Louie Prieto-Teodoro

NPC

1

 

2nd

Jose V. Yap

Lakas-CMD

1

 

3rd

Jeci A. Lapus

Lakas-CMD

1

Tawi-Tawi

Lone

Nur G. Jaafar

Lakas-CMD

2

Valenzuela City

1st

Rexlon T. Gatchalian

NPC

1

 

2nd

Magtanggol T. Gunigundo I

Lakas-CMD

1

Zambales

1st

Ma. Milagros H. Magsaysay

Lakas-CMD

2

 

2nd

Antonio M. Diaz

KAMPI

2

Zamboanga City

1st

Erico Basilio A. Fabian

LDP

2

 

2nd

Ma. Isabelle G. Climaco

LDP

1

Zamboanga del Norte

1st

Cecilia G. Jalosjos-Carreon

PDSP

3

 

2nd

Rosendo S. Labadlabad

Lakas-CMD

1

 

3rd

Cesar G. Jalosjos

KAMPI

2

Zamboanga del Sur

1st

Victor J. Yu

NPC

1

 

2nd

Antonio H. Cerilles

NPC

2

Zamboanga Sibugay

1st

Belma A. Cabilao

Lakas-CMD

3

 

2nd

Dulce Ann K. Hofer

KAMPI/LDP

1


SECTORAL REPRESENTATIVES

Party-List

Representatives

Terms

Abono

Robert Raymund M. Estrella

1

Advocacy for Teacher Empowerment through Action,
Cooperation and Harmony Towards Educational Reforms, Inc.

Mariano U. Piamonte

1

Agricultural Sector Alliance of the Philippines, Inc.

Nicanor M. Briones

1

Akbayan Citizens' Action Party

Ana Theresia Hontiveros-Baraquel

2

Alliance of Rural Concerns

Narciso D. Santiago III

1

An Waray

Florencio G. Noel

2

Anak Mindanao

Mujiv S. Hataman

3

Anak Pawis

Crispin B. Beltran

3

Association of Philippine Electric Cooperatives

Ernesto C. Pablo

3

 

Edgar L. Valdez

3

Bayan Muna

Teodoro A. Casiño

2

 

Satur C. Ocampo

3

Buhay Hayaan Yumabong

Ma. Carissa A. Coscolluela

1

 

William Irwin C. Tieng

1

 

Rene M. Velarde

3

Citizen's Battle Against Corruption[14]

Emmanuel Joel J. Villanueva

3

 

Cinchona C. Gonzales

1

Cooperative–Natco Network Party

Guillermo P. Cua

1

Gabriela Women's Party

Luzviminda C. Ilagan

1

 

Liza L. Largoza-Maza

3

Luzon Farmers Party

Leonila V. Chavez

2


List of Philippine House committees

This is a complete list of Philippine Congressional committees (standing committees, and special committees) that are currently operating in the House of Representatives of the Philippines, the upper house of the Philippine Congress.

Standing committees

This is the list of standing committee chairmanships for the 13th Congress. As of December 21, 2006.

Committee

Chairperson

Accounts

Robert Ace Barbers

Agrarian Reform

Gregorio Ipong

Agriculture & Food

Benasing Macarambon, Jr.

Appropriations

Joey Salceda

Aquaculture & Fisheries Resources

Luis Villafuerte

Banks & Financial Intermediaries

Jaime Lopez

Basic Education & Culture

Jose Carlos Lacson

Civil Service & Professional Regulation

Francis Nepomuceno

Constitutional Amendments

Constantino Jaraula

Cooperatives Development

Ernesto Pablo

Dangerous Drugs

Roque Ablan, Jr.

Ecology

Miles Roces

Economic Affairs

Exequiel Javier

Energy

Alipio Badelles

Ethics and Privileges

Robert Cajes

Foreign Affairs

Antonio Cuenco

Games & Amusements

Mayo Almario

Good Government

Arthur Defensor

Government Enterprises & Privitization

Eladio Jala

Government Reorganization

Rodriguez Dadivas

Health

Antonio Yapha, Jr.

Higher & Technical Education

Cynthia Villar

Housing & Urban Development

Eduardo Zialcita

Human Rights

Bienvenido Abante, Jr.

Information Communications Technology

Simeon Kintanar

Interparliamentary Relations & Diplomacy

Lorna Silverio

Justice

Simeon Datumanong

Labor & Employment

Roseller Barinaga

Legislative Franchises

Juan Miguel Zubiri

Local Government

Emilio Macias II

Mindanao Affairs

Manuel Zamora

Muslim Affairs

Munir Arbison

National Cultural Communities

Solomon Chungalao

National Defense & Security

Jose Solis

Natural Resources

Leovigildo Banaag

Overseas Workers Affairs

Edcel Lagman

Oversight

Danilo Suarez

People Participation

Ernesto Nieva

Population & Family Relations

Reynaldo Uy

Poverty Alleviation

Roger Mercado

Public Information

Emmylou Taliño-Santos

Public Order & Safety

Amado Espino, Jr.

Public Works & Highways

Generoso Tulagan

Railways & Ro-Ro System

Augusto Baculio

Revision of Laws

Orlando Fua, Jr.

Rules

Prospero Nogarles

Rural Development

Arrel Olaño

Science & Technology

Antonio Diaz

Small Business & Entrepreneurship Development

Wilhelmino Sy-Alvarado

Social Services

Faysah Dumarpa

Suffrage & Electoral Reforms

Teodoro Locsin, Jr.

Tourism

Edgar Chatto

Trade & Industry

Junie Cua

Transportation

Monico Puentevella

Veterans Affairs & Welfare

Tomas Dumpit

Ways & Means

vacant

Women

Josefina Joson

Youth & Sports Development

Renato Unico, Jr.

SPECIAL COMMITEES

Committee

Chairperson

Bases Conversion

Edwin Uy

Bicol Growth Area

Felix Alfelor, Jr.

East Asian Growth Area

Corazon Malanyaon

Education & Welfare of Special Persons

Jose Carlos Lacson

Export Promotion

Joey Hizon

Food Security

Leonila Chavez

Globalization & WTO

Herminio Teves

Land Use

vacant

Metro Manila Development

Rozzano Rufino Biazon

Millennium Development Goals

Nerissa Soon-Ruiz

Mount Pinatubo

Antonio Diaz

Northwest Luzon Growth Quadrangle

Conrado Estrella, III

Peace, Reconciliation and Unity

Hussin Amin

Priority Provinces

Edgar Espinosa

Reforestation

Rizalina Seachon-Lanete

Southern Tagalog Development

Hermilando Mandanas







Philippine Country Links

Philippine LOTTO | Philippine Magazines | Philippine Shopping Malls | Philippine Call Centers | Philippine Constitutions | Philippine SSS Office Branches

Goldilocks Philippines | University Athletics Association Philippines (UAAP) | Metro Manila | Philippine Money | Philippine National Symbols

Philippine Digital Products | Philippine History | Philippine Presidents | Evolution of Philippine Flag | Filipino Foods | Filipino Recipe | Philippine Culture

Philippine Festivals | Philippine Beach Resorts | Philippine Country Code | Philippine Regional Area Code | Philippine Historical and Religious Sites

Philippine Amusement Theme Parks | Philippine National Anthem | International Country Code | Philippine Country Blog | Philippine 2008 MMFF Films

Philippine Weather Forecast | Philippine News| Philippine Travel Guide | Philippine Tourist Information | Philippine Map | Philippine Flag | Jollibee

Cebu Philippines | Philippine Basketball Association (PBA) | Philippine Celebrities | Government Officials | Philippine Provinces, Cities & Municipalities

Philippine Attorneys, Lawyers, Law Firms | Philippine Government Offices Directory